Zoopsycholog w zoologicznym

Wraz ze wzrostem świadomości właścicieli psów, rośnie wiedza o problemach naszych czworonogów. Czasami wynikają one z wrodzonych predyspozycji psa, czasami z niewiedzy właściciela. W takich sytuacjach możemy szukać pomocy u specjalistów.

W czwartkowe popołudnie mieliśmy okazję odwiedzić Sklep Zoologiczny Zebra, który organizuje cykliczne spotkania z zoopsychologiem – panią Hanną Wojciechowską prowadzącą bydgoski Ośrodek Szkolenia Psów „Kynopark”. Podczas wizyty pani Hanny, dziesięć osób mogło otrzymać od niej darmową konsultację i poradę.

Niestety, zoopsycholog to nazwa, która wciąż wielu ludziom wydaje się niedorzeczna i tworzy w ich wyobraźniach obrazy gabinetu, w którym na kozetce leży pies i odpowiada na pytania zwierzęcego dra Freuda. Tymczasem zoopsychologia to poważna gałąź nauk przyrodniczych, z wieloma osiągnięciami w badaniu psychiki zwierząt. Zoopsychologowie pomagają czworonogom i ich właścicielom radzić sobie z lękiem separacyjnym, niszczeniem przedmiotów, problemami w ułożeniu itd. Dlatego każdy kto jest właścicielem problematycznego psiaka, nie powinien mieć oporów przed udaniem się do takiego specjalisty.

Ten problem doskonale rozumie właściciel Sklepu Zoologicznego Zebra, pan Piotr, który postanowił „oswoić” ludzi z konsultacjami zoopsychologa i zaprosić do swojego sklepu panią zoopsycholog Hannę Wojciechowską. Dwa dni przed spotkaniem na swojej stronie na Facebooku zorganizował zapisy. Komplet zainteresowanych konsultacją właścicieli psiaków znalazł się niezwykle szybko. Podczas spotkania właściciele mogli uzyskać porady i umówić się ewentualnie na kolejne spotkania, już poza sklepem, w przypadku problemów wymagających większej uwagi.

Cieszy nas, że w Bydgoszczy są osoby, którym zależy na budowaniu świadomości i poczucia odpowiedzialności wśród psich opiekunów. Takie akcje w sklepach zoologicznych pomagają w dotarciu fachowej opieki i porady do ludzi, którzy może nigdy wcześniej sami z siebie nie zdecydowaliby się na wizytę u zoopsychologa. Podobnie cieszy nas rosnąca liczba świadomych właścicieli, którzy nie mają oporów przed korzystaniem z wiedzy i umiejętności specjalistów w zakresie kynologii.

One thought on “Zoopsycholog w zoologicznym

  • Lipiec 26, 2018 at 4:02 pm
    Permalink

    Świetna inicjatywa. Ostatnio, z okazji dnia psa (1.07) podobna akcja odbywała się w gdańskim Auchanie – bezpłatne konsultacje i wstęp z psami na galerię. Oby więcej takich akcji.

    Reply

Dodaj komentarz